Typowy piętnastolatek będzie kształcił się przez kolejne 7 lat, zdobędzie pracę przed 30 rokiem życia i w tej pracy będzie około 5 lat

Wciąż opłaca się inwestować w edukację. Nowy raport przedstawia aktualne problemy i wyzwania, jakie stoją przed krajami OECD. Oto najciekawsze zagadnienia, które znalazły się w raporcie.

Wpływ wykształcenia rodziców na edukację dzieci

Poziom wykształcenia młodych ludzi jest znacznie wyższy, niż kilka pokoleń wcześniej. Obecnie 40% osób w przedziale wiekowym od 25 do 64 lat ma wyższe wykształcenie, niż ich rodzice. To zjawisko jest najbardziej rozwinięte w Finlandii, Flandrii (Belgia) Korei oraz Rosji. Tam ponad 55% dorosłych (tych, którzy zakończyli już edukację) ma wyższe wykształcenie, niż rodzice. Z kolei jedynie ponad 30% dorosłych, których rodzice nie ukończyli szkoły średniej, również jej nie ukończyło. Spośród państw badanych, 25% dorosłych, których rodzice nie mają wykształcenia średniego, posiadają piśmienność na poziomie 1 - czyli najniższym w skali tzw. Survey of Adult Skills. Jedynie 5% spośród nich posiada tę umiejętność na stopniu 4 lub 5.

Nie da się ukryć, że dzieje się tak głównie dlatego, iż współcześnie młodzi ludzie mają zdecydowanie więcej możliwości edukacji, niż ich rodzice i dziadkowie. Między innymi w Austrii, Czechach, Niemczech i Polsce ponad połowa młodych ludzi ma wykształcenie na takim samym poziomie jak ich rodzice. 35% młodych ludzi studiujących na uczelni wyższej ma przynajmniej jednego rodzica z wykształceniem wyższym.

 

Edukacja we wczesnym dzieciństwie 

Rozwój edukacji dziecięcej jest w większości państw OECD powiązany z jednoczesnym większym udziałem kobiet na rynku pracy. Raport dowodzi również, że im wcześniej dziecko rozpoczęło edukację, tym łatwiej radzi sobie później w szkole. W większości krajów OECD istnieje wczesna edukacja - edukowanych jest aż 84% czterolatków. Z kolei w takich krajach jak Belgia, Dania, Francja czy Hiszpania edukowanych jest aż 90% trzylatków. Edukacja przedszkolna jest najlepiej rozwinięta w krajach europejskich.

Rozwój edukacji przedszkolnej wynika również ze zmian w stylu życia. Ludzie zakładają rodzinę później, wcześniej wolą skoncentrować się na karierze i odnalezieniu odpowiedniej osoby, z którą mogliby spędzić życie. Coraz więcej kobiet skupia się na karierze zawodowej, zatem jest również większa potrzeba na opiekę nad dziećmi. Coraz więcej osób jest też świadomych, jak ważną rolę odgrywa edukacja przedszkolna w późniejszej edukacji. Zwiększył się również przeciętny wiek, w którym kobieta zostaje po raz pierwszy matką (jedyny kraj, w którym wiek ten się nie zwiększył był Meksyk). Obecnie najstarsze matki są w Wielkiej Brytanii - tam przeciętna kobieta rodzi dziecko w wieku 31 lat, podczas gdy czterdzieści lat temu było to ok. 27 lat.

 

Studia zagraniczne

W 2012 wśród krajów OECD, 4,5 miliona studentów edukowało się poza granicami własnego kraju. Najwięcej zagranicznych studentów jest w Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Australii, Nowej Zelandii i Luksemburgu. 53% studentów pochodzi z Azji (najwięcej z Chin, Indii i Korei). Zaś kraje, z których najwięcej studentów wyjeżdża studiować za granicą to Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Korea i Stany Zjednoczone. W ciągu 12 lat (tj. od 2000 do 2012) liczba studentów uczących się za granicą wzrosła o 7%. Warto podkreślić, że w 1970 osób studiujących za granicą było zaledwie 800 tysięcy.

 

Edukacja a praca

Badania OECD wykazały, że im wyższa edukacja, tym większe szanse na rynku pracy. Obecnie młodzi ludzie ze względu na bezrobocie studiują dłużej. Miejsc pracy jest coraz mniej również ze względu na to, że w wielu krajach podnoszony jest wiek emerytalny. Wśród krajów OECD, przeciętnie 49% młodych ludzi (w przedziale od 15 do 29 lat) uczyło się. Spośród pozostałych 51% pracę znalazło 36% osób.

Typowy piętnastolatek będzie kształcił się przez kolejne 7 lat, zdobędzie pracę przed 30 rokiem życia i w pracy tej będzie około 5 lat. Przewiduje się również, że będzie przez rok bezrobotny, będzie miał także rok, w którym nie będzie się ani kształcił ani szukał pracy.

 

Źródło: edulandia.pl

TOP szkoły

Szkoła - spis szkół - just4web (rejestracja)

Bankowa 10, 59-700 Bolesławiec
Telefon: 512 258 536
WWW: www.spisszkol.eu

Czytaj więcej

POLICEALNA SZKOŁA AKTORSTWA I MUSICALU WE WROCŁAWIU

KOŚCIUSZKI 35B, 50-011 Wrocław
Telefon: 0713453148
WWW: www.szkaktorska.pl

Czytaj więcej

Czy Ty również chcesz, aby Twoja szkoła była tutaj widoczna?

Chcę więcej informacji

Chcesz zareklamować swoją szkołę?

Szybki kontakt

info@spisszkol.eu

* kontakty te nie są kontaktami szkolnymi, ale kontaktami z operatorem serwera SpisSzkół.eu

Operator strony internetowej

just4web.cz s.r.o.
REGON: 27547876

Przejdź do kontaktu